English   آخرین بروز رسانی:
درباره ما
 

 

سایت هنری طاووس

   

سایت طاووس، نشریه‌ی الکترونیکی "نشر هنر ایران" است که کار خود را در سال 1371 با صاحب امتیازی و مدیریت "منیژه میرعمادی"(ناصری)، با چاپ کتاب‌هایی نفیس و به دو زبان (فارسی و انگلیسی) درباره‌ی هنرمندان هنرهای تجسمی ایران آغاز کرد.

نشر هنر ایران، در سال 1378، لزوم انتشار فصلنامه ای تخصصی درباره‌ی هنر ایران را مورد توجه قرار داد. هدف فصلنامه طاووس ،ارائه‌ی تصویری دقیق و پایدار از رشته‌های گوناگون هنرایران ،از نقاشی و معماری و مجسمه‌سازی تا سینما و تئاتر و عکاسی و نیز ارائه‌ی آثاری تحلیلی و تخصصی درباره ی هنر گذشته‌ی ایران ، باستان شناسی و تاریخ در قالب یک دایرﺓ‌المعارف برجسته و عظیم هنری، به دو زبان و با چاپ نفیس و کیفیت عالی بود.

فصلنامه طاووس با استقبال بسیار وسیع فرهیختگان رشته‌های هنری، هنرمندان و هنردوستان در سراسر دنیا روبرو شد و در سال 1378 در ملاقاتی میان خانم منیژه میرعمادی و دبیر کل سازمان فرهنگی-آموزشی سازمان ملل متحد (UNESCO) آقای فدریکو مایور، ایشان از نشر هنر ایران و خصوصا فصلنامه طاووس تجلیل کرد و آن را گامی ضروری در جهت معرفی شایستهء هنر ایران به جامعهء جهانی ارزیابی کرد.

انتشار فصلنامه به دلایل گوناگون در سال 1380 متوقف شد در حالی که تنها موفق به انتشار 6 مجلد آن شده بود و بیش از 6 جلد و چندین ویژه نامه آماده ی انتشار داشت. در طی این سال‌ها ،طاووس کوشید تا با حفظ رابطه‌ای پیگیر و پایدار با هنرمندان ، استادان ، مراکز هنری ، دانشگاه‌ها ، کتابخانه‌ها ، نگارخانه‌ها و موزه‌های ایران و جهان، بازتاب دهنده‌ی فعالیت‌های مهم هنری ایرانیان در داخل و خارج کشور باشد.

بعد از قطع انتشار فصلنامه طاووس، فعالیت وب سایت طاووس در سال 1379 به صورت نشر الکترونیکی خبرنامه‌هایی تصویری و ماهانه در 110 شماره، به زبان انگلیسی آغاز شد و شما اکنون شاهد سایت www.tavoosonline.com  بصورت روزانه و به دو زبان (فارسی و انگلیسی) هستید.

سایت طاووس یک سایت هنری فعال و روز آمد برای پوشش کلیه‌ی فعالیت‌های هنری هنرمندان ایرانی در ایران و سراسر جهان است. این سایت با ویژگی‌های منحصر به فرد برای مجموعه‌ی فعالیت های زیر طراحی و سامان بندی شده است:

 * اخبار فعالیتهای هنر ایرانیان در ایران و جهان : این بخش به صورت روزانه ، گزارش اخبار فعالیت های فرهنگی و هنری در همه حوزه‌ها شامل: تجسمی، سینما ، تئاتر، موسیقی، معماری، عکاسی و میراث فرهنگی را دربرمی‌گیرد. این بخش به شما امکان می‌دهد تا دیدی کلی نسبت به فضای هنری و فعالیت هنرمندان ایرانی در ایران و جهان  داشته باشید. بدیهی ست که همه‌ی این اخبار، با روز آمد شدن به آرشیو سایت وارد می‌شوند تا تقویمی برای کلیه‌ی رشته‌های هنری را شکل دهد.همچنین اخبار نمایشگاه‌های مختلف هنری ایران (خصوصا" تهران) در بخشی جداگانه اعلام می‌شود.

 * هنرمندان منتخب : با هنرمندان برجسته‌ی رشته‌های مختلف هنری آشنا می‌شوید. در این بخش با معرفی هر هنرمند ، با زندگی نامه‌ی او ،شرح فعالیت‌های هنری‌اش ،نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی یا فیلم ها و نمایش ها و آثار او آشنا می‌شوید. همچنین تصاویر آثار، به صورت اسلاید شو ، شما را با فعالیت‌ها و سبک کار او آشنا می‌کند این بخش به تدریج به یک آرشیو و یک فرهنگ هنری مفصل درباره‌ی هنرمندان ایرانی بدل خواهد شد.

 * صفحه هنرمندان: شما را با دیگر هنرمندان (به‌خصوص هنرمندان جوان) در همه‌ی زمینه‌های هنری آشنا می‌کند. در این بخش نیز‌، شما زندگی‌نامه، زمینه‌ی فعالیت هنری و سبک و شیوه‌ی کار هنرمند را مشاهده خواهید کرد. همچنین تصاویری از آثار این هنرمندان خواهید دید. ضمناً این بخش به هنرمندان ایرانی امکان می‌دهد که خود و آثارشان را توسط فرم‌های ارائه شده در سایت معرفی نمایندکه پس از بررسی به معرفی آنها در صفحه هنرمندان پرداخته خواهد شد.

 * تک چهره‌ها :هردو هفته یک بار میزبان هنرمندی شاخص خواهیم بود که این هنرمند با توجه به رویدادهای هنری مربوط به هنرمندان ایرانی در ایران و خارج از ایران  به بیننده معرفی خواهد شد. این معرفی می‌تواند شامل نقد و تحلیل آثار ، گهگاه گفت‌وگویی با او درباره‌ی هنر و سبک کاری او، بحث درباره‌ی تماتیک و سبک کار او خواهد بود. دراین بخش می‌کوشیم شما را با یک هنرمند به طور کامل آشنا کنیم تا به تدریج به یک فرهنگ تحلیلی هنر معاصر ایران برسیم.

 * مقالات : این بخش به چاپ مقالات تحلیلی و تخصصی درباره‌ی کلیه‌ی مباحث و زمینه های هنری و فرهنگی اختصاص داده شده است. در این بخش نه فقط مقالاتی از نویسندگان و همکاران این مجله‌ی الکترونیکی‌، بلکه از دیگر فعالان عرصه هنر و نیزمقالات منتخب از نشریات چاپ شده درباره‌ی هنر خواهید خواند.

 *سایت طاووس می‌کوشد به دو زبان فارسی و انگلیسی و روزانه به پربیننده‌ترین سایت هنری ایران و جهان درباره هنر و هنرمندان ایرانی بدل شود.

*طاووس از تبادلات فرهنگی و هنری‌، با احترام استقبال می‌نماید. 


 

گروه گردانندگان سایت طاووس با مدیریت و سردبیری منیژه میرعمادی


رؤیا منجم، فاطمه حسامی، مایا ویدا بارااُنا

 

گروه پشتیبانی فنی:

علی ارشدی، نیما مهربانی

حسابدار:

زهرا جابری

گروه فارسی انگلیسی مترجمان از آغاز تا امروز:

 کلود کرباسی، مدیا فرزین، سیمین دخت دهقانی، علی مهران،آرش علی اصغری، رؤیا منجم،مایا ویدا بارااُنا

 ویراستار مقالات فارسی در گذشته :

امید روحانی، مهرناز صمیمی، رویا منجم

 طاووس ارگانی مستقل است که هدفش معرفی هنر و هنرمندان ایرانی است و به هیچ گروه و جریانی تعلق ندارد.

 
 
 

تبلیغات