English   آخرین بروز رسانی:
هنر کلاسيک| خبرها آرشیو
حضور هنرمندان ایرانی در نمایشگاه صنایع دستی فلورانس
۱۸ هنرمند ایرانی در هشتادویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی و هدایا در شهر فلورانس ایتالیا به مدت ۱۰ روز به رقابت و هنرنمایی می‌پردازند.
آثار هنرمندان ترکیه روی دیوارهای نگارخانه موسسه کتاب آرایی ایرانی(لاجورد) به نمایش گذاشته می‌شود.
جشنواره صنایع‌دستی و هنرهای سنتی فجر که امسال برای نخستین‌بار برگزار شده، دنیایی از قدرت هنر را به نمایش گذاشت که نشان می‌دهد چگونه هنرهای سنتی مرزهای جغرافیا را می‌شکنند و زبان هنر چگونه حرفش را بیان می‌کند.
موسسه فرهنگی اکو نمایشگاه "پروژه جهانی هنر متعالی"را در «نگارخانه دیپلماتیک اکو» برگزار می‌کند.
نقاشی قهوه‌خانه‌ای که به دست نقاشان مکتب‌ندیده با الهام از نقاشی مینیاتور پدید آمد؛ با به کارگیری رنگ روغن به گونه‌ای از سبک طبیعت‌گرایی اروپایی زمانه‌ی خود هم تاثیر گرفته است.
 
هنر کلاسيک | مقالات
ردپای فرهنگ و تمدن مصر باستان در داستان سمک عیار
چگونه افسانه‌ها از رويدادهاي تاريخي بهره‌مند مي‌شوند؟ نقش حافظهي جمعي ملت‌ها در اين بهره‌وري چيست؟...
نوشته حاضر بر اساس نمونه هاي منتشر شده از معروفترين نقاشيهاي نسخه هاي خطي فارسي تهيه گرديده است. در اين نمونه ها، نزديک به ١٤٠ تصوير مربوط به بيش از ٧٠ نسخه خطي، يک يا چند ويژگي بهار را مي نمايانند و به دهه آخر قرن چهاردهم ميلادي/ دهه آخر قرن هشتم هجري تا دهه سوم قرن هفدهم ميلادي /دهه چهارم قرن يازدهم هجري مربوط مي‌شوند. خاطره جمعي ايراني ويژگي‌هاي ممتاز بهار را به دوران کيکاوس مي‌رساند و.....
شاه طهماسب صفوي در نامه اي به جلال الدين امير بيک مهردار در محبس، به يکي از وقايع عصر صفوي يعني «تلاش ايرانيان در مهاجرت به هند»١ اشاره اي بارز دارد. اين موضوع که در يادداشت هاي معاصران وي نيز به طرزي وسيع انعکاس يافت، مورد تحقيق و پژوهش بسياري از محققان قرار گرفته است، اما عليرغم اين پژوهشها، دامنه ي اطلاعات ما در اين مورد هنوز بسيار اندک است...
منابع شرقي هنر غربي دير زماني است که کشف شده است. اميل مال (Emile Male)، هانري فوسيون (Henri Focillon)و ژان بالتروزائيتيس (Jean Baltrusaitis)، جريان هاي عمده ي آن تاثيرگذاري را تا سرچشمه اش پي گرفته اند و پيچ و خم هاي اين رودخانه را که آبشخور اروپا در قرون وسطي بوده و با آبياري، موجب باروريش شده است، کاويده اند و بنابراين تکرار آن در اينجا بيهوده مينمايد...
در حوزه تاریخ هنر گاها به نظر می رسد اتفاقات هنری در نقاط مختلف دنیا همزمان می شوند. همانگونه که در قرن ۱۶ میلادی شاهد جهش ها یی بس تاثیر گذار در عرصه هنر جهانی بودیم.
شهرداري پاريس همه ساله در باغ «باگاتل» نمايشگاهي به سرپرستي انجمن دوستداران اين باغ براي معرفي ارتباط انسان با محيط زيست و به خصوص با باغ ترتيب مي دهد.
 

تبلیغات