English   آخرین بروز رسانی:
ميراث فرهنگی| خبرها آرشیو
آیین ۶۰۰ ساله « ورف چال»/ ورود مردان به روستا ممنوع
همه‌چیز در یک روز اردیبهشت و بهاری رقم می‌خورد، در این روز، زنان مدیریت تمام امور روستا را عهده‌دار و مردان در خارج از روستا به گردآوری برف مشغول می‌شوند.
سه نمایشگاه قالیچه‌ها، عکس‌های زمان قاجار (اولین عکس سلفی ناصر‌الدین‌شاه) و مرقعات نفیس کاخ گلستان با حضور معاون سازمان میراث‌فرهنگی گشایش یافت.
نمایشگاهی از آثار کمتر دیده شده موزه ملی ایران به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها برپا شده است.
سفال کلپورگان یادگاری به جا مانده از هنر سفالگری هزاره‌های پیش از ميلاد است که نسل به نسل از مادران به دختران یاد داده شده و نشان‌دهنده تداوم حيات شش هزار ساله نوعی سفال پيش از تاریخ است که به نام سفال قرمز منقوش ساخته می‌شود.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از ارسال دو پرونده جدید از جمهوری اسلامی ایران به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو UNESCO برای ثبت در میراث جهانی خبر داد.
جشن کهن تندرستون یا جشن شادی و سلامت که از روزگار کهن بازمانده همه ساله ۴۰ روز پس از نوروز در ۱۰ اردیبهشت ماه در شهر کرمان برگزار می‌شود.
 
ميراث فرهنگی | مقالات
دین ناپیدایی که به باخترزمین شکل بخشید
دینی که الهام‌بخش فیلم جنگ ستارگان و بازی تاج و تخت و شخصیت‌هایی به گوناگونی ولتر؛ نیچه؛ و فردی مرکوری بوده است. پس زرتشتی‌گرایی چیست؟
حفاظت از بافت‌های تاریخی در ایران در مقایسه با دنیای غرب، تلاشی نوپا محسوب می‌شود. در اروپا این دغدغه از سال ها پیش و همگام با صنعتی شدن جوامع رشد کرد. پیشرفت‌های تکنولوژیک قرن بیستم که با فراهم ساختن امکان تولید نسخه‌های متعدد از آثار هنری، در ابتدا منادی دوران نوینی پنداشته می‌شد که هنر را از دسترس برگزیدگان جامعه خارج کرده و به میان عموم مردم می‌آورد، به سرعت جنبه‌های مخرب خود را آشکار کرد.
در منابع گوناگون خواه ایرانی و خواه بیگانه گفته شده که در قرن پنجم پیش از میلاد یعنی زمان هخامنشیان، اوستایی وجود داشته که با طلا روی ۱۲۰۰۰ پوست گاو نوشته شده بود که با دیگر گنجینهها و کتابخانهی تخت جمشید که به دست اسکندر به آتش کشیده شد بسوخت. باز گفته شده که محل نگهداری این اوستا مکانی به نام «دژنپشته» در اصطخر بوده است ولی تا به امروز معلوم نشده بود که موقعیت مکانی و جانمائی دقیق این دژنپشته کجا بوده است. ...
دکتر شهریار عدل از کشف جدید پرستش‌گاه‌های ناشناخته در افراز (گسل بم) و شناسائی نخستین پوسته های کهن باروی ارگ بم خبر داد...
به دنبال ثبت باغهای ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو در 1390 و پیش از آن برگزاری نمایشگاه گسترده‌ای با نام "باغ ایرانی" در موزه‌ هنرهای معاصر تهران در سال 1383، جای آن است که به نکته‌ای مهم که پژوهشگران کمتر به آن پرداخته اند اشاره شود: بر اساس شواهدی که توضیح داده خواهد داشت باغ ایرانی تجلی فرآیندی از رفتارهای حکیمانۀ مردم‌مدارانه است که فرم و هندسۀ آن ناگزیر به تبعیت از این فرایند است...
در سرزمین ایران و شمال خاوری خلیج فارس منطقه‌ای است که امروزه فارس و در قدیم پارسه خوانده می‌شده، در این منطقه‌ی کوهستانی کوهی با نام قدیمی مهر و نام امروزی رحمت وجود دارد که در دامنه‌ی آن ویرانه‌ی کاخی به جا مانده که پشینه‌ی آن به 2500 سال پیش می‌رسد. این کاخ در زمان سلسله‌ی هخامنشیان ساخته شده است که از سال 330 تا 550 پیش از میلاد بر ایران فرمانروایی می‌کردند.
 

تبلیغات