English   آخرین بروز رسانی:
معماری| خبرها آرشیو
خانه ایرانی برنده یک جایزه بین‌المللی شد
”خانه قانعی" یکی از رتبه‌های برگزیدگان “A’ Design Award 2017“ را به خود اختصاص داد.
نیما و سینا کیوانی که سال گذشته با پروژه «ارسی خانه»، مدال برنز جایزه جهانی طراحی را کسب کردند، امسال هم با پروژه «مهرخانه» موفق به کسب مدال نقره این رویداد جهانی شدند.
سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی در جلسه‌ی روز سه‌ شنبه ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید
به دعوت کانون معماران معاصر؛ ویلی مولر معمار پرآوازه‌ی آرژانتینی ساکن بارسلون در تاریخ ۱۵ بهمن در باره‌ی «الگونگاره‌ی شهری پیشِ رو» را در پژوهشکده‌ی فرهنگ و هنر سخنرانی می‌کند.
سومین کنگره بین‌المللی  معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود.
ایران و ایتالیا مشترکا در جایگاه سوم مسابقه بین‌المللی استعدادیابی INSPIRELI AWARD2016 قرار گرفتند.
 
معماری | مقالات
کارگاه میان‌شهرِ تهران، هنر، محیط زیست و شهر
تهران بزرگترین شهر میان استانبول و بمبئی است؛ شهری با 13 میلیون جمعیت در کویر. مانند تمامی شهرهای دیگر ایران، به شکل استراتژیکی در دامنه‌ی کوه قرار دارد تا آب آن تأمین شود. اما امروزه این همه فراموش شده و گسترش بی‌رویه شهری خاطره‌ی این شبکه‌ی آبرسانی زیرزمینی قنات را پاک کرده است...
در 2004، جایزه‌ی معماری آقا خان ـ جایزه‌‌ای برای بازشناسی پروژه‌هایی که "دریافت و ستایش فرهنگ اسلامی را بهبود می‌بخشد" ـ به خوشه‌ای از چهارده بنای فروتنانه در بنینجار ایران تعلق گرفت. این خانه‌ها ده سال پیش‌تر برای جا دادن پناهندگان عراقی در نخستین جنگ خلیج با تشویق و سرپرستی برنامه‌ی رشد و توسعه‌ی سازمان ملل و کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل ساخته شده بود. این جایزه نه تنها.....
در زمستان و بهار سال ١٩٧٤ ميلادي، کريستيان نوربرگ شولتز (Christian Norberg-Schulz)در دانشگاه ام. آي. تي (M.I.T) استاد مهمان بود و من فرصت يافتم تا در دو کلاسي که او تدريس مي کرد شرکت کنم.
معماری پدیده ای است که از صراحت در تعریف می گریزد. هر کوششی برای توصیف این پدیده و یا تفسیر و تأویل آن در عرصه نظر ناکام مانده، و تنها نقاط روشن و شفاف در معرفت شناسی معماری اشاراتی مستقیم به مصادیق آن، یعنی آثار حاصل از معماری اند: فضای معماری. اما ناگزیر هر گونه رویکرد معرفت شناسانه به معماری، نیازمند تبیین چارچوبی مفهومی و صورت بندی مستدلی از این پدیدار است.
چالش بین سنت و تجدد، حدیث تمام نشدنی روزگار ماست. در آن جایی که نیل به آرمان های مدرنیته به طرحی شکست خورده تشبیه شده است، بسیاری برآنند که مدرنیته، طرح ناتمامی است.
چند ماه پيش، به دعوتي که از من شد، سفر کوتاهي به ايران کردم. در اين سفر فراموش نشدني دو هفته اي، توانستم از شهرها و نقاط کوچک و بزرگ بسياري ديدن کنم. بعضي را اول بار بود که مي ديدم و برخي را از قبل مي شناختم...
 

تبلیغات