English   آخرین بروز رسانی:

تبلیغات
خبرها
کنفرانس فرهنگ‌های بزرگ با حضور ایران در آتن برگزار می‌شود
وزیر امورخارجه یونان با اعلام برگزاری کنفرانس فرهنگ‌های بزرگ با حضور وزیر امورخارجه ایران و 9 کشور دیگر، این کنفرانس بین‌المللی را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست.
هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی نقاشان آبرنگ فابریانو ایتالیا برای سومین‌بار با حضور هنرمندان ایرانی در حال برگزاری است.
گروه موسیقی «آلتون» کشور آذربایجان روز ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در تالار رودگی تهران به روی صحنه می‌رود.
جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی با حضور هنرمندانی از ۱۱ استان کشور در ۳۰ گروه به مدت دو روز در تالاب کجی نهبندان برگزار شد.
شعار امسال روز جهانی زمین پاک «همه با هم به سوی زمین پاک» است.
سرپرست کاوش تپه سیلوه ۲ در آذربایجان غربی از کشف بقایای فرهنگی دوره‌های تاریخی و عصر آهن و همچنین تعدادی تدفین متعلق به گورستانی از دوره اسلامی خبر داد.
کارگردان و تهیه‌کننده‌ی ایسلندی فریدریک ثور فریدریکسون که روز جمعه کارگاهی آموزشی در دارافنون جشنواره فیلم فجر برگزار کرد.
دومين نشست از سلسله نشست‌هاي تخصصي موسيقي نواحي ايران، با موضوع «موسيقي ترکمن» برگزار مي‌شود.
معرفی آثار معماران ژاپنی ـ فرانسوی، دفتر معماری مورئو کازاناکی؛ برنده مسابقه معماری موزه گوگنهایم هلسینکی در سال ۲۰۱۵، در دو شهر تهران و تبریز به مناسبت روز ملی معمار برگزار می‌گردد.
طبقه هفتم پردیس سینمایی چارسو در روزهای برگزاری جشنواره جهانی، میزبان تصاویری در قالب عکس، پوستر و کاریکاتور درباره عباس کیارستمی خواهد بود.
نسخه اصلاح ‌شده فیلم «ناخدا خورشید»، که به سفارش فیلمخانه ملی ایران در «استودیو روشنا» انجام شده است در حالی به زودی رونمایی می‌شود که ناصر تقوایی همواره نسبت به کیفیت و نحوه بازپخش نمایش فیلمش انتقاد داشته است.
سومین نمایشگاه عکاسان سرشناس جهان «Eyes on Main Street»در آمریکا که مجموعه عکسی از ١٠٠ عکاس برتر جهان را به نمایش گذاشته، یک اثراز مجید سعیدی - عکاس ایرانی - را در این رویداد هنری ۱۰۰ روزه به نمایش گذاشته است.
 
مقالات
دین ناپیدایی که به باخترزمین شکل بخشید
دینی که الهام‌بخش فیلم جنگ ستارگان و بازی تاج و تخت و شخصیت‌هایی به گوناگونی ولتر؛ نیچه؛ و فردی مرکوری بوده است. پس زرتشتی‌گرایی چیست؟
پروانه اعتمادی به گفته خود سلیقه‌اش را از بهمن محصص به یادگار برده و جسارتش را از جلال آل‌احمد. صریح است اما صراحت تنها، وجهی از شخصیت اوست. او صورت‌بندی رایج از شناخت را به چالش می‌کشد و مفاهیم دیرآشنا را با مدلول‌های تازه بیان می‌کند. همین موضوع، اظهارنظرهایش را با واکنش‌های مثبت و منفی روبه‌رو می‌کند...
این هفته موزه هنر مدرن نیویورک (موما) مجموعه آثار مدرن خود را با جایگزین کردن آثار بزرگانی مانند هانری ماتیس و پابلو پیکاسو با کارهای هنرمندانی از بیشتر کشورهای مسلمان که دستخوش ممنوعیت سفر ترامپ می‌شوند؛ به نمایش گذاشت.
موزه‌ی بریتانیا نمایشگاهی از کارهای روی کاغذ به تازگی خریداری شده خود از هنرمندان ایرانی را با نام «آواهای ایرانی» به نمایشگاه گذاشته است. هنر مدرن و معاصر ایران داستان‌های چندگانه‌ای را بازگو می‌کند. این نمایشگاه که کارهای نسل‌های متفاوتی از هنرمندان ایرانی است دربرگیرنده‌ی رسانه‌های گوناگون از کلاژ تا کتاب‌های هنرمند و عکس است. روایت‌ها نمایانگر پرداختن به تاریخ ایران با الهام از شاهنامه فرودسی است که به تاریخ معاصر کشانده می‌شود. در میان آنها عکس‌های زنده‌ای از هنر و دلمشغولی‌های برخی از برجسته‌ترین هنرمندان ایران است.
در دوران‌های عدم‌قطعیت؛ هنر و فرهنگ فضاهای آزادی برای دگرگون کردن تفاوت‌های فرهنگی و ناسازگاری‌های سیاسی می‌شود. «حالات عدم‌قطعیت»؛ که در آکادمی هنر برلین بپاست؛ فضایی از ایستادگی هنری نسبت به از دست دادن حافظه‌ی فرهنگی و خشنونت و بیگانه‌هراسی را باز می‌کند.
به تازگی شاهد رشد فزاینده‌ی علاقه به آن‌گونه واقع‌گرایی بوده‌ایم که چنین می‌نمود مدتهاست که دیگر به گذشته پیوسته است. اما برداشت واقع‌گرایی آن‌چنان‌که می‌نماید روشن نیست....
از لحاظ تاکتیکی مفهوم‌گرایی بدون شک دارای قویترین موضع میان این سه انگاره است؛ چراکه نومینالیست (فیلسوف نام‌گرای) خسته می‌تواند به سمت مفهوم‌گرایی بلغزد و با این حال وجدان سخت‌گیر خود را با این تفکر تسلی دهد که هنوز به خوردن لوتوس (گل نیلوفر آبی) با افلاطون‌گراها تن نداده است.
یکی از پیامدهای جهانی کردن و از حالت منطقه‌ای درآوردن سرمایه مالی عبارت از این بوده که تصمیم‌هایی که اکنون نمایندگان جرگه‌سالاری (الیگارشی) شرکتی می‌گیرند و روی شهروندان جهان تاثیر می‌گذارد، دیگر با منافع مستقیم ملت ـ دولت‌ها مهار نمی‌شود. مذاکرات و پیمان‌های پنهانی (سرّی) جای قانون‌های اساسی و دیگر شکل‌های قراردادهای اجتماعی را گرفته و روش چیره‌ی مدیریت منابع طبیعی، امنیت فراملی، کپی‌رایت، خصوصی‌سازی، خودمختاری خوراک، جریان‌های مالی، مجوزهای دارویی و این و آن می‌شود.
حفاظت از بافت‌های تاریخی در ایران در مقایسه با دنیای غرب، تلاشی نوپا محسوب می‌شود. در اروپا این دغدغه از سال ها پیش و همگام با صنعتی شدن جوامع رشد کرد. پیشرفت‌های تکنولوژیک قرن بیستم که با فراهم ساختن امکان تولید نسخه‌های متعدد از آثار هنری، در ابتدا منادی دوران نوینی پنداشته می‌شد که هنر را از دسترس برگزیدگان جامعه خارج کرده و به میان عموم مردم می‌آورد، به سرعت جنبه‌های مخرب خود را آشکار کرد.
 
معرفی هنرمندان
تک چهره ها
ایران درّودی نقاش، کارگردان، نویسنده، منتقد هنری و استاد دانشگاه برجسته ایرانی در سال 1315 در نیشابور خراسان در خانواده‌ای خوشنام به دنیا آمد. خاندان پدری او از بازرگانان صاحب نام خراسان، و خانواده مادری او از بازرگانان قفقازی بودند که پس از انقلاب شوروی به ايران مهاجرت کردند و در مشهد اقامت گزیدند.

 

ادامه مطلب


گالری
گشایش جمعه 1 اردیبشهت ماه 1396
نسترن صفایی
نمایشگاه نقاشی علی ترقی جاه
چهارمین سالانه تبادل چاپ دستی
نمایشگاه عکس کامران غربی
گشایش: جمعه 1 اردیبهشت 1396
نمایشگاه نقاشی های شیرین آزادی
هنرمندان منتخب
هنرمند محيطی
نقاش
نقاش
نقاش
طراح گرافيک
هنرمندان منتخب فیلم، سینما و تئاتر
فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان
نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر
کارگردان سينما
سینما گر و داستان نویس
کارگردان و بازيگر تئاتر

تبلیغات