English   آخرین بروز رسانی:

تبلیغات
خبرها
«چهارده سده هنر و تمدن ایران در دوران اسلامی» در موزه بزرگ خراسان
موزه بزرگ خراسان، به مناسبت برگزیده شدن مشهد به عنوان «پایتخت فرهنگ اسلامی 2017» به مدت شش ماه میزبان نمایشگاه «چهارده قرن هنر و تمدن ایران در دوران اسلامی» است.
به دعوت کانون معماران معاصر؛ ویلی مولر معمار پرآوازه‌ی آرژانتینی ساکن بارسلون در تاریخ ۱۵ بهمن در باره‌ی «الگونگاره‌ی شهری پیشِ رو» را در پژوهشکده‌ی فرهنگ و هنر سخنرانی می‌کند.
برگزیدگان جایزه «باربد» سی و دومین جشنواره موسیقی فجر در بخش‌های گوناگون روز حمعه اول بهمن ۱۳۹۵معرفی شدند.
پانزدهمین جشنواره‌ی فیلم داکا جایزه‌ی بهترین فیلم،بازیگری و کارگردانی‌اش را به سینمای ایران اهدا کرد.
نمایشگاه 'هنر ایرانی اسلامی' در مرکز هنری و فرهنگی‌ 'کاسا کانتابریا' در مادرید گشایش یافت
نمایشگاه‌ بین‌المللی «آرت بازل» امسال به یاد عباس کیارستمی - کارگردان -نمایشگاهی از آخرین آثار عکاسی او را به‌نمایش می‌گذارد.
پس از امضای تفاهمنامه میان دست‌اندکاران میراث فرهنگی در ایران و موزه لوور فرانسه، نمایشگاهی از آثار تاریخی این موزه در ایران برگزار می‌شود.
داستان پویانمایی (انیمیشن) «داش آکل» به کارگردانی هاجر مهرانی با دیدی تازه از کتاب صادق هدایت گرفته شده است.
نمایشگاه نخستین دوره دوسالانه«چاپ دستی ۲۶»، با نمایش ۵۶ اثر برگزیده از ۴۶ هنرمند جمعه اول بهمن در گالری ۲۶ گشایش می‌یابد.
سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در نخستین روز برگزاری خود میزبان ۱۰ نمایش در بخش صحنه‌ای، ۵ نمایش در بخش محیطی و ۱۲ نمایش در بخش «به علاوه فجر» است.
با اجرای مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر فستیوال پوچینی ایتالیا در تالار رودکی تهران و تقدیم آن به حادثه‌دیدگان حادثه آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکوی تهران و زلزله در ایتالیا جشنواره موسیقی فجر به کار خود پایان داد
سومین کنگره بین‌المللی  معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود.
 
مقالات
حالات عدم‌قطعیت راه‌کار‌های هنری در زمان‌های اضطراری
در دوران‌های عدم‌قطعیت؛ هنر و فرهنگ فضاهای آزادی برای دگرگون کردن تفاوت‌های فرهنگی و ناسازگاری‌های سیاسی می‌شود. «حالات عدم‌قطعیت»؛ که در آکادمی هنر برلین بپاست؛ فضایی از ایستادگی هنری نسبت به از دست دادن حافظه‌ی فرهنگی و خشنونت و بیگانه‌هراسی را باز می‌کند.
به تازگی شاهد رشد فزاینده‌ی علاقه به آن‌گونه واقع‌گرایی بوده‌ایم که چنین می‌نمود مدتهاست که دیگر به گذشته پیوسته است. اما برداشت واقع‌گرایی آن‌چنان‌که می‌نماید روشن نیست....
از لحاظ تاکتیکی مفهوم‌گرایی بدون شک دارای قویترین موضع میان این سه انگاره است؛ چراکه نومینالیست (فیلسوف نام‌گرای) خسته می‌تواند به سمت مفهوم‌گرایی بلغزد و با این حال وجدان سخت‌گیر خود را با این تفکر تسلی دهد که هنوز به خوردن لوتوس (گل نیلوفر آبی) با افلاطون‌گراها تن نداده است.
یکی از پیامدهای جهانی کردن و از حالت منطقه‌ای درآوردن سرمایه مالی عبارت از این بوده که تصمیم‌هایی که اکنون نمایندگان جرگه‌سالاری (الیگارشی) شرکتی می‌گیرند و روی شهروندان جهان تاثیر می‌گذارد، دیگر با منافع مستقیم ملت ـ دولت‌ها مهار نمی‌شود. مذاکرات و پیمان‌های پنهانی (سرّی) جای قانون‌های اساسی و دیگر شکل‌های قراردادهای اجتماعی را گرفته و روش چیره‌ی مدیریت منابع طبیعی، امنیت فراملی، کپی‌رایت، خصوصی‌سازی، خودمختاری خوراک، جریان‌های مالی، مجوزهای دارویی و این و آن می‌شود.
حفاظت از بافت‌های تاریخی در ایران در مقایسه با دنیای غرب، تلاشی نوپا محسوب می‌شود. در اروپا این دغدغه از سال ها پیش و همگام با صنعتی شدن جوامع رشد کرد. پیشرفت‌های تکنولوژیک قرن بیستم که با فراهم ساختن امکان تولید نسخه‌های متعدد از آثار هنری، در ابتدا منادی دوران نوینی پنداشته می‌شد که هنر را از دسترس برگزیدگان جامعه خارج کرده و به میان عموم مردم می‌آورد، به سرعت جنبه‌های مخرب خود را آشکار کرد.
در سالهای شصت و هفتاد میلادی، سیاسی کردن به معنای موضع گیری، جاانداختن و پیروی از برنامه ای سیاسی، شرکت در مبارزه مسلحانه، در اختیارگذاشتن کاردانی ها و زبردستی ها (از جمله هنر) در خدمت انقلاب، پیکار به نام افق سوسیالیسم دولتی و رفتار کردن در همبستگی با مبارزه و ستیز با امپریالیسم و استعمار بود. هنرمندان و شبکه های مبارز از راه گرایشهای سیاسی به سوی هم کشیده می شدند و فلسطین و ویتنام و شیلی نماد پیکار با امپریالیسم بودند...
نقاش ها چشم اندازها را شاید به گونه ای شبیه به آنچه دنیا به راستی هست، می بینند. آمیزه ای از رنگ ها، خط ها و شکل ها.
چند سالی هست که همزمان با فرا رسیدن سال نو و فصل بهار، شهرداری تهران با همکاری سازمان زیباسازی برای ارائه هنرهای شهری برنامه هایی را پیش بینی کرده است که شامل برگزاری نمایشگاه ها و چیدمان های هنری در فضاهای عمومی شهر است. هر ساله این رویدادها گسترده تر شده است و بر تعداد هنرمندان مشارکت کننده اضافه شده و طیف وسیعتری از گونه های هنری را نیز در بر گرفته است.
چکیده: یکی از ویژگی های برجسته‌ی نگارگری ایرانی که آن را از سبک نقاشی غربی متمایز می کند وجود تشابه انکارناپذیر میان پیکره‌های زن و مرد است. از آن جا که نگارگری ایرانی رابطه تنگاتنگی با شعر فارسی دارد، تمرکز اصلی این پژوهش روی نگاره پردازی‌هایی است که در کنار شعرهای داستانهای مردمی ( فولکلوریک) ایرانی دیده می شوند و پیکر زنان و مردانی را به تصویر می کشد که از لحاظ فرهنگی به خوبی شناخته شده‌اند. در این مقاله کوشش شده است تا شباهتهای میان مطالعات مربوط به ادبیات فارسی و استعاره‌های آن، و مطالعات مربوط به هنر ایرانی مقایسه و روشنگری شود.
 
معرفی هنرمندان
تک چهره ها
ایران درّودی نقاش، کارگردان، نویسنده، منتقد هنری و استاد دانشگاه برجسته ایرانی در سال 1315 در نیشابور خراسان در خانواده‌ای خوشنام به دنیا آمد. خاندان پدری او از بازرگانان صاحب نام خراسان، و خانواده مادری او از بازرگانان قفقازی بودند که پس از انقلاب شوروی به ايران مهاجرت کردند و در مشهد اقامت گزیدند.

 

ادامه مطلب


گالری
نمایشگاه گروهی
نمایشگاه گروهی
نمایشگاه مجسمه مریم کوهستانی
1 تا 6 بهمن 1395
24 دی تا 14 بهمن 1395
نمایشگاه گروهی
گشایش جمعه 17 دی ماه 1395
هنرمندان منتخب
عکاس - نقاش
عکاس
نقاش
نقاش
عکاس، ویدئوآرتیست
هنرمندان منتخب فیلم، سینما و تئاتر
کارگردان و فيلم نامه نويس
کارگردان و فیلمنامه نویس
کارگردان و فيلمنامه نويس
کارگردان، بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، تهیه کننده
کارگردان ، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده

تبلیغات