English   آخرین بروز رسانی:

تبلیغات
خبرها
«تولدی دیگر»
برآمد باد صبح و بوی نوروز به کام دوستان و بخت پیروز
نمایش «نوروزخوانی» به نویسندگی و کارگردانی «جواد انصافی» از تاریخ ۸ فروردین ماه همزمان با آغاز سالن نو در تماشاخانه مشایخی پردیس تئاتر تهران روی صحنه می‌رود.
یازدهمین دور حراج کریستیز در ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) ۲۰۱۷ یکی از بزرگ‌ترین حراج‌های کریستیز است که بهترین آثار هنر مدرن و معاصر خاورمیانه را به نمایش می‌گذارد، به ویژه مضامین و نگاره‌های امروز را که در ایران، عراق، لبنان و مصر به آنها پرداخته شده است.
نخستین جشنواره بین‌المللی رادیکال پرفورمنس با هدف گردهم‌آوری حوزه‌های گوناگون اجرا در بهار و تابستان ۱۳۹۶ برگزار می‌شود.
برای نخستین‌بار پوسترهایی با عنوان «هنر برای صلح» روی دیوارهای دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو سوئيس رفت.
پنجمين نمايشگاه نقاشي انفرادي سارا اشرفي با عنوان «ارکيده‌ها لباس‌هايم را از روي بند رخت مي‌برند» از ٢٤ مارس ٢٠١٧ تا ٥ آوريل ٢٠١٧ (۴ تا ۱۶ فروردين) در گالري DUO سوئيس در استان والي برگزار می‌شود.
مردمان ایران‌زمین مانند سایر ملل کهن دارای آداب و رسوم و سنت‌های خاص خود هستند و یکی از آیین‌های نوروزی، که بایستی آمیزه‌ای از چند رسم متفاوت باشد  ”مراسم چهارشنبه سوری” است که در برخی از شهرها آن را چهارشنبه آخر سال گویند.
۸۰ قاب عکس به یاد آتش نشانان در نگارخانه ممیز خانه هنرمندان روی دیوار می‌رود.
فیلم سینمایی «نفس» در دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم زنان ونکوور روی پرده رفت و نرگس آبیار توانست عنوان بهترین کارگردان این دوره از جشنواره زنان ونکوور را از آن خود کند.
شیوه نوازندگی شیر محمد اسپندار، هنرمند دونلی‌نواز سیستان‌وبلوچستان و قنبر راستگو، نوازنده نی جفتی هرمزگان در پنجمین اجلاس کمیته ثبت میراث ناملموس در فهرست میراث معنوی کشور ثبت‌ ملی شد.
پویانمایی «اکتسابات انتسابی» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی سمانه شجاعی در جشنواره‌ آتن (یونان) و برنامه نمایش فیلم بیرمنگام (انگلیس) به نمایش درمی‌آید.
فیلم مستند «A157» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور و سونیتا به کارگردانی رخساره قائم مقامی در جشنواره بین‌المللی «Movies that Matter» کشور هلند به نمایش درمی‌آید.
 
مقالات
تاریخ نبود که نوروز بود
با بهاری که از زمستان آغاز شد و دلهای سرد را گرم کرد
جشن گرفتن شروع سال نو، یکی از کهن‌ترین و جهانی‌ترین جشن‌هایی است که در سراسر دنیا برگزار می‌شود و تاریخی بس دراز در خاورمیانه و میان‌رودان (ین‌النهرین) دارد. سومری‌ها، بنیانگذاران کهن‌ترین شهر- دولت‌ها در میان‌رودان باستانی (۳۰۰ پ.م در جنوب عراق کنونی) سال نو را با کاشتن جو در نخستین ماه گاهنامه‌شان در فروردین جشن می‌گرفتند و.....
نوروز ايرانيان که در آغاز فصل بهار جشن گرفته مي شود،پيام آور نوشدگي سال،مرگ زمستان، باززايي زمين و طبيعت و خروج انسان از خمودگي و پيوستن به طبيعت و شروع حيات اجتماعي دوباره در جامعه و کار دسته جمعي در بيرون از خانه و در مزرعه و باغ و بوستان است.نوروز ايرانيان در آغاز فروردين و فصل بهار هم به بيان ابوريحان بيروني روز «نوآفرينش» و به روايت شمس الدين محمد دمشقي روز «آفرينش نور»،جشني اهورامزدايي،ايزد بزرگ دين مزديسناست که در روز اورمزد،نخستين روز از نخستين ماه سال برگزار مي شود و هم روز آفرينش جهان و...
جشن و شادي لازمه زندگي هر انسان طبيعي و اميدوار است. گذشته از آن، پرداختن به آغاز سال داراي معنايي است، معنايش آنست که ما بدانيم سالي از زندگانيمان پايان يافته، سالي در آغاز يافتن است، سالي گذشته و سالي مي‌آيد از آن که گذشته ياد کنيم و نيکي‌ها و بدي‌هاي خود را بسنجيم و براي آن که مي ‌آيد برنامه‌اي گذاريم و نيکي‌هايي را به انديشه گيريم...
اما سبب نهادن نوروز آن بوده است که چون بدانستند که آفتاب را دو دور بود يکي آن‌که هر سيصد و شصت و پنج روز و ربعي از شبانه‌روز به اول دقيقه حمل باز آيد به همان‌وقت و روز که رفته بود بدين دقيقه نتواند آمدن چه هر سال از مدت همي کم شود...
به گفته‌ی برخی این پنج‌هزارو هفتصدو هفتاد و هشتمین بار است که ایرانیان در سراسر دنیا نوروز را جشن می‌گیرند. با این حال برخی از کارشناسان تاریخ بر این باورند که نوروز از ۱۵۰۰۰ سال پیش، قبل از پیدایش امپراطوری ایران برگزار می‌شود. مانند عید کریسمس مسیحیان، نوروز هم میلیون‌ها نفر را گردهم‌می‌آورد، اما عناصری از نوروز است که آن‌را سنتی متمایز می‌کند و یکی از مهم‌ترین آنها، تاریخیت آن است.
این هفته موزه هنر مدرن نیویورک (موما) مجموعه آثار مدرن خود را با جایگزین کردن آثار بزرگانی مانند هانری ماتیس و پابلو پیکاسو با کارهای هنرمندانی از بیشتر کشورهای مسلمان که دستخوش ممنوعیت سفر ترامپ می‌شوند؛ به نمایش گذاشت.
موزه‌ی بریتانیا نمایشگاهی از کارهای روی کاغذ به تازگی خریداری شده خود از هنرمندان ایرانی را با نام «آواهای ایرانی» به نمایشگاه گذاشته است. هنر مدرن و معاصر ایران داستان‌های چندگانه‌ای را بازگو می‌کند. این نمایشگاه که کارهای نسل‌های متفاوتی از هنرمندان ایرانی است دربرگیرنده‌ی رسانه‌های گوناگون از کلاژ تا کتاب‌های هنرمند و عکس است. روایت‌ها نمایانگر پرداختن به تاریخ ایران با الهام از شاهنامه فرودسی است که به تاریخ معاصر کشانده می‌شود. در میان آنها عکس‌های زنده‌ای از هنر و دلمشغولی‌های برخی از برجسته‌ترین هنرمندان ایران است.
در دوران‌های عدم‌قطعیت؛ هنر و فرهنگ فضاهای آزادی برای دگرگون کردن تفاوت‌های فرهنگی و ناسازگاری‌های سیاسی می‌شود. «حالات عدم‌قطعیت»؛ که در آکادمی هنر برلین بپاست؛ فضایی از ایستادگی هنری نسبت به از دست دادن حافظه‌ی فرهنگی و خشنونت و بیگانه‌هراسی را باز می‌کند.
 
معرفی هنرمندان
تک چهره ها
ایران درّودی نقاش، کارگردان، نویسنده، منتقد هنری و استاد دانشگاه برجسته ایرانی در سال 1315 در نیشابور خراسان در خانواده‌ای خوشنام به دنیا آمد. خاندان پدری او از بازرگانان صاحب نام خراسان، و خانواده مادری او از بازرگانان قفقازی بودند که پس از انقلاب شوروی به ايران مهاجرت کردند و در مشهد اقامت گزیدند.

 

ادامه مطلب


گالری
نمایشگاه گروهی نقاشی به مناسبت رونمایی تقویم سال 1396 خیریه بهنام دهشپور
13 تا 18 اسفند ماه 1395
نمایشگاه عکس و نقاشی محمد علی فاموری
نمایشگاه فروش سالیانه
نمایشگاه گروهی نقاشی، مجسمه و پرفورمنس
مجید کامرانی، زهرا قیاسی، مریم فرزادیان، هومن بیات
نمایشگاه زیور تکتم فاضل و بهرام دشتی نژاد
هنرمندان منتخب
عکاس-ويدئو آرتيست
نقاش
نقاش
عکاس
عکاس
هنرمندان منتخب فیلم، سینما و تئاتر
کارگردان تئاتر
کارگردان و فیلمنامه نویس
کارگردان و فیلمنامه نویس
کارگردان سينما
مدرس،کارگردان،نویسنده،بازیگر و مترجم تئاتر

تبلیغات