خبرها | هنر کلاسيک
 
با تجليل از حسن و حسين ميرخاني؛ نمايشگاه استادان بزرگ نستعليق خاتمه يافت

1387/05/16

منبع: خبرگزاري فارس

نمايشگاه «استادان بزرگ نستعليق» با تقدير از «حسن و حسين ميرخاني» عصر امروز در تالار انديشه حوزه هنري به كار خود پايان داد.

به گزارش خبرنگار هنرهاي تجسمي فارس،مراسم اختتاميه نمايشگاه بزرگ استادان نستعليق با حضور حسن بنيانيان رييس حوزه هنري، محمدحسين نيرومند كاريكاتوريست و رييس بخش تجسمي حوزه هنري و جمعي از استادان پيشكسوت خوشنويسي عصر امروز در تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد.
اين مراسم با اشعاري از امير عاملي هنرمند شاع
ر،خوشنويس و مجموعه‌دار آثار هنري، در نكوداشت ياد و خاطره زنده‌يادان «حسن و حسين ميرخاني» دو پيشكسوت عرصه خوشنويسي ايران آغاز شد و در ادامه فيلم مستندي درباره اين دو هنرمند خوشنويس به نمايش درآمد.
تجليل از اين دو هنرمند با حضور خانواده‌هاي آنها بخش بعدي اين مراسم بود و در ادامه از فتحعلي واشقاني فراهاني به عنوان يكي از شاگردان پيشكسوت اين دو هنرمند تقدير شد.
اجراي موسيقي با حضور مهدي فلاح،كيوان ساكت و مازيار حيدري بخش بعدي اين مراسم را تشكيل مي‌داد و به دنبال آن امير عبدالحسيني دبير نمايشگاه بزرگ استادان نستعليق گزارشي از چگونگي برگزاري اين نمايشگاه ارائه كرد.
وي از تجليل و تقدير از مقام هنري خوشنويسان پيشكس
وت ديگري در دوره‌هاي بعدي اين نمايشگاه خبر داد و گفت: در دوره‌هاي بعدي از هنرمنداني چون علي‌اكبر كاوه، حسن زرين خط، علي و عباس منظوري و ... تجليل خواهد شد.
عبدالحسيني همچنين از انتشار آثار برتر نمايشگاه استادان بزرگ نستعليق با مساعدت استادان خوشنويس،مسئولان ومجموعه‌داران خبر داد و گفت: مقالات ارائه شده به اين نمايشگاه نيز در قالب كتابي منتشر خواهد شد.
در ادامه اين مراسم از مجموعه‌داران برتر اين نمايشگاه با اهداي لوح و سكه تقدير شد.
مژگان نانكلي،مريم ابوطالبيان،فرزانه علوي از مجموعه‌داران زن اين نمايشگاه به ترتيب با ارائه 20 ،12 و 10 اثر به اين نمايشگاه مورد تقدير قرار گرفتند.
همچنين اديب برومند،فريدون جهانشاهي،سيدجواد عقيلي،يدالله بابايي با اهداي دو سكه تقدير شد.
محسن مهرآزاد زاهد با ارائه 8 اثر به نمايشگاه و مجموعه ارزشمندي از مهرها ونگين‌هاي انگشتري به خط نستعليق، زرين نقش فراهاني با ارائه 8 اثر به همراه ابزار و ادوات،مهدي عتيقي با ارائه 8 اثر و همچنين رامين مرآتي با دو سكه بهار آزادي مورد تقدير قرار گرفتند.
حسن صديق با ارائه 25 اثر، مرتضي تدين با ارائه 25 اثر به همراه ابزار وادوات قديمي،كتب و مرقعات خطي و هادي عتيقي با ارائه 17 اثر نيز 5 سكه بهار آزادي دريافت كردند.
بخش ديگري از مجموعه‌داران اين نمايشگاه را هنرمندان خوشنويس تشكيل مي‌دادند كه از آنها نيز به شرح زير تقدير شد؛
رامين قديمي،شمس‌الدين ابوالوفاء حسيني،اكبر صابونچي،مجيد ملكي قزويني،احمد پيله‌چي،پگاه دو سكه بهار آزادي دريافت كردند.
ناصر جواهرپور،يدلله كابلي خوانساري،اكبر ساعتچي،احمد ابوطالبيان و اميرعاملي قزويني نيز با اهداي 5 سكه بهار آزادي تقدير شدند.


 

تبلیغات