خبرها | هنرهای تجسمی
 
آثار «مكرمه قنبري» شناسنامه‌دار مي‌شود
 
1387/07/07
 
 منبع:خبرگزاري فارس
 
 
آثار «مكرمه قنبري» نقاش خودآموخته مازندراني شناسنامه‌دار مي‌شود.

«علي بلبلي» فرزند مكرمه قنبري نقاش خودآموخته مازندراني با اعلام اين خبر به خبرنگار هنرهاي تجسمي فارس گفت: بخش زيادي از آثار مكرمه قنبري را جمع‌آوري كرده‌ايم و در حال جمع‌آوري مابقي آثار ايشان هستيم تا براي هر يك از آثار وي شناسنامه تهيه كنيم.
وي با اشاره به آثار فروخته شده اين هنرمند گفت: قسمتي از آثار مكرمه قنبري فروخته و يا هديه شده است كه ما در بنياد مكرمه قنبري قصد داريم از طريق فراخوان به دارندگان اين آثار اعلام كنيم كه با مراجعه به بنياد مكرمه قنبري و پس از شناسايي اصل اثر از سوي ستاد مكرمه قنبري، شناسنامه اثر به وي داده خواهد شد.
بر اساس اين گزارش، هم اكنون نمايشگاهي از آثار مكرمه قنبري و جمعي از نقاشان خودآموخته روستاي دريكنده در نگارخانه دي برپاست.
در اين نمايشگاه 10 اثر مكرمه قنبري و 50 اثر از نقاشاني كه در دو كارگاه آموزشي نقاشان خودآموخته در روستاي دريكنده شركت داشتند،‌به نمايش گذاشته شده است.
«مكرمه قنبري» بانوي نقاش خودآموخته روستاي دريكنده بابل كه نقاشي را به صورت جدي از سن 67 سالگي آغاز كرده بود، توانست با خلق آثاري كه حاكي از درد و رنج، آمال و آرزوهاي خود و اقشار مختلف مردم بود، جايگاهي برجسته در جوامع هنري داخل و خارج كشور كسب كند و آثارش در ده‌ها نمايشگاه داخل و خارج كشور از جمله سوئد - آمريكا و چين به نمايش درآيد.
نقاشي‌هاي مكرمه قنبري كه سواد خواندن و نوشتن نداشت، موجب شد تا به عنوان بانوي سال نقاش در سال 2001 از سوي دوازدهمين كنفرانس ايران شناسي در دانشگاه دولتي سوئد، معرفي شود.
اين هنرمند خودآموخته آبان ماه سال 1384به دليل عارضه سكته مغزي در سن 77 سالگي درگذشت و هر ساله در مراسم درگذشت اين هنرمند، نمايشگاهي از آثارش به همراه كارگاه آموزشي با حضور علاقه‌مندان مختلف در زادگاهش برگزار مي‌شود.


 

تبلیغات