خبرها | ميراث فرهنگی
 
دو سراي قاجاري اهواز شبانه مورد حمله مالکان خود قرار گرفتند
 

1388/7/8

منبع:ایسنا

مالکان دو سراي قاجاري شبانه اقدام به تخريب ملک خود کردند. اين دو سرا در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده اما تا کنون تلاشي براي حفاظت از آن‌ها انجام نگرفته است.

خبرگزاري ميراث فرهنگي _ گروه ميراث فرهنگي _ مالکان دو سراي قاجاري شبانه اقدام به تخريب ملک خود کردند. اين دو سرا در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده اما تا کنون تلاشي براي حفاظت از آن‌ها انجام نگرفته است.

مجتبي گهستوني سخنگوي انجمن دوستداران ميراث فرهنگي تاريانا خوزستان با اعلام اين خبر به CHN گفت: «در خيابان عبدالحميد و مركز شهر اهواز خانه‌هاي متعددي از دوره‌هاي قاجاريه و پهلوي به جا مانده كه بخش ناچيزي از آن‌ها به ثبت رسيده است. سراي دادرس يكي از اين بناهاي تاريخي شهر اهواز است که تاكنون فقط به ثبت رسيده و در نگهداري و مرمت آن كوتاهي شده است.

وي گفت: «در كل كشور 80 شهر داراي بافت تاريخي معرفي شده‌اند. در شهر اهواز نيز با دارا بودن بافت تاريخي بناهاي زيبايي وجود دارد كه متاسفانه به آن‌ها بي‌توجهي مي‌شود.»

 به گفته وي خانه دادرس بنايي بازمانده از دوره قاجاريه است كه در سال 1382 به شماره 9764 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

 گهستوني در توضيح كاربري اين بنا گفت: «خانه دادرس ابتدا محل كاروانسراي شيخ خزعل، بعد ميدان تره‌بار و سپس به بازار خواروبارفروشان مبدل شد و متعلق به شخصي به نام دادرس و حاجي نجف‌بوده است.»

وي بيان كرد: «هم‌اكنون بناي دادرس وضعيت ناراحت‌كننده‌اي دارد به طوري كه تبديل به انبار كفش و دمپايي شده است. اين بنا داراي سرداب، آثاري از حجاري ، آجرچيني، ستون و در و پنجره چوبي بوده و از ويژگي‌هاي منحصر به فرد آن سنگ‌چيني‌هاي بسيار زيباي آن است.

به گفته اين دوستدار ميراث فرهنگي در اين بنا تاكنون اقدام مرمتي صورت نگرفته و بخشي از آن تخريب شده به طوري كه قسمتي از سقف ريزش كرده است. حال آن كه با توجه به قرار گرفتن بناي دادرس در مركز شهر و تاريخي بودن آن مي‌توان آن را به يك مركز فرهنگي خدماتي همچون فرهنگ‌سرا، موزه مردم‌شناسي، چايخانه و ... تبديل كرد.

دبير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي تاريانا خوزستان از مشكلات بنا تغيير كاربري‌هاي متعدد در دوره‌هاي مختلف و تيغه‌كشي در اتاق‌ها دانست و افزود: «طي بررسي‌هاي انجام شده و پس از مشاهده وضعيت اسف‌بار بناي دادرس متوجه شديم مالك بنا به دنبال تخريب آن است تا در محل آن يك بناي تجاري تاسيس كند.

 او در توصيف معماري اين بنا گفت: «اين بنا ساختماني دو طبقه است كه در طبقه همكف آن پنج اتاق و در طبقه دوم سع اتاق وجود دارد. سرداب موجود در بنا نيز مساحت حدود 4*5 متر مربع دارد.»

وي سراي دادرس را بناي باشكوه خواند و گفت: «با صرف كم‌ترين هزينه مي‌توان بناي داردس را نوسازي و از خطر قريب‌الوقوع ريزش آن جلوگيري كرد.»

در خيابان پشتي سراي دادرس ، بناي ديگري با عنوان "سراي عجم" وجود دارد که شبانه با ضربه هاي پتک کارگران به سرنوشت "بالكن مهديان" دچار مي‌شود.

سخنگوي انجمن دوستداران ميراث فرهنگي تاريانا خوزستان اعلام كرد: «سراي عجم كه در خيابان آزادگان اهواز واقع است در تملك شخصي است كه بالكن مهديان را براي هميشه تخريب كرد و قصد تخريب سراي عجم را نيز دارد.»

مجتبي گهستوني اظهار كرد: «سراي عجم در سال 1382 با شماره 10875 به ثبت رسيده و مالك آن به اين بهانه كه در هنگام ثبت از وي اجازه كسب نشده قصد خارج كردن آن از فهرست آثار ملي را دارد.»

وي ادامه داد: «متاسفانه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان نيز براي اين بنا كه از خانه دادرس هم بيشتر در معرض خطر است هيچ گونه اقدام مرمتي و يا صرف هزينه نكرده است.»

گهستوني خاطرنشان كرد: «بخشي از اين بنا تخريب شده و مالك قصد تخريب كل بنا و ساختن ساختماني جديد را در محل آن دارد. سراي عجم از جمله بناهاي در معرض خطر است كه با ادامه روند كنوني در روزهاي آتي تخريب خواهد شد ضمن آن كه مالك بنا سابقه تخريب بالكن مهديان را در كارنامه خود دارد.»

به گفته گهستوني: «مالك سراي عجم براي اقدامات خود قانونا پاسخ‌گو نبوده و تا به حال جريمه نشده و سازمان ميراث فرهنگي خوزستان تا به امروز جلوي تخريب سراي عجم را گرفته است. اين كه در ثبت يك بنا از مالك آن كسب اجازه نشده مانع از ثبت آن و حفاظت از بناي تاريخي نمي‌شود.»

دبير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي تاريانا خوزستان با تاكيد بر اين كه اهواز جزو شهرهايي است كه داراي بافت تاريخي است، گفت: «سازمان ميراث فرهنگي استان موظف است نسبت به ثبت و حفاظت بناهاي واقع در محدوده بافت تاريخي شهر، ابلاغ به شهرداري و شوراي شهر و احياي بافت‌هاي تاريخي اقدام كند.»

گهستوني درباره تاريخچه سراي عجم گفت: «اين بنا در گذشته هم كاروانسرا بوده و هم بازار و در حال حاضر به عنوان انبار از آن استفاده مي‌شود. بناي سراي عجم از لحاظ معماري منحصر به فرد و بنايي يك طبقه است و داراي آجر چيني، ستون‌هاي حجاري شده، حجره‌هاي متعدد، سنگ‌فرش و در و پنجره چوبي است.»


 

تبلیغات