خبرها | ميراث فرهنگی
 
موزه پارينه سنگي کرمانشاه به موزه هاي تخصصي پيش از تاريخ جهان پيوست
 

1388/7/25

منبع:ایرناکرمانشاه - مسوول موزه ها و محوطه هاي تاريخي استان کرمانشاه گفت: با نمايش انسان نئاندرتال در موزه پارينه سنگي کرمانشاه، اين موزه در رديف موزه هاي تخصصي پيش از تاريخ جهان جاي گرفت
.

به گزارش ايرنا عليرضا مرادي بيستوني روز سه شنبه افزود: در راستاي تکميل فاز دوم موزه پارينه سنگي کرمانشاه، نخستين مولاژ/ قالب / ساخته شده انسان نئاندرتال درايران دراين موزه به نمايش درآمد.
وي ادامه داد: اين مولاژ که درابعاد واقعي ساخته شده ، توسط گروهي از هنرمندان پيکره ساز و تحت نظر دکتر فريدون بيگلري ( باستان شناس و متخصص پارينه سنگي ) ساخته شده است.
مرادي با بيان اينکه اکنون نخستين نمونه که مردي نئاندرتال درحال حمل لاشه يک شکار است، به موزه منتقل شده ، گفت : دو نمونه ديگر که نشانگر ديگرفعاليت هاي اين شکارگران عصر سنگ ، تا پايان امسال به نمايش درخواهد آمد.
مسوول بخش پارينه سنگي موزه ملي ايران نيز دراين رابطه اظهار داشت: در ساخت اين مولاژ، ويژگيهاي جسماني انسانهاي نئاندرتال زاگرس مورد توجه بوده و بازسازي انجام شده براساس نتايج مطالعه اسکلت انسانهاي نئاندرتال کشف شده درغار شانيدر در کوهپايه هاي زاگرس بوده است.
فريدون بيگلري افزود: نمايش پيکر بازسازي شده نئاندرتالها از جاذبه ها و نقاط قوت هر موزه بيش از تاريخ محسوب مي شود و با توجه به اينکه ساخت اينگونه مولاژها بسيار فني و حساس است، تنها تعداد معدودي از موزه هاي مشهور دنيا موفق شدند نمونه هاي قابل قبولي ازاين انسانهاي منقرض شده را به نمايش بگذارند.
وي ادامه داد: موزه پارينه سنگي کرمانشاه نخستين موزه تخصصي در اين زمينه است که تا کنون در خاورميانه افتتاح شده و حاوي کهن ترين مدارک کشف شده از سکونت انسان درايران شامل ابزارهاي سنگي و سنگواره جانوران شکار شده است.
وي با بيان اينکه قديمي ترين شي ء به نمايش درآمده در اين موزه ، ابزار سنگي با قدمت نزديک به يک ميليون سال مربوط به کشف رود خراسان است افزود : دراين موزه که براساس استانداردهاي روز جهان ساخته شده ، در کنار اشيا باستاني ، مولاژهايي از جمجمه انسان نئاندرتال ، انسان هوشمند باستاني و تصاوير بازسازي شده از زندگي شکارچيان عصر سنگ به نمايش درآمده است.
بيگلري گفت: نقشه موقعيت غارها ، پناهگاهها و ديگر زيستگاههاي دوره پارينه سنگي ايران ، تصاوير اين مکانهاي باستاني و پخش فيلمهاي مستند درباره پارينه سنگي ايران و جهان از ديگر جذابيتهاي اين موزه مي باشد که علاوه بر اطلاع رساني به مردم ، قابل استفاده متخصصين اين دوره نيز هست.
موزه پارينه سنگي کرمانشاه در مجموعه تکيه بيگلر بيگي که ازآثار برجسته معماري عصر قاجار است که در مرکز شهر کرمانشاه واقع شده است.


 

تبلیغات