خبرها | عکاسی
 
جایزه دوم ورلد پرس فوتو 2012 به عکاس ایرانی رسید
 
 
 ابراهیم نوروزی
 
تاریخ: 24 بهمن
منبع: ایلنا
 
 ابراهیم نوروزی برنده جایزه دوم مسابقه مطبوعاتی ورلد پرس فوتوی 2012 شد، این رویداد بزرگ هنری در عکاسی ایران به عنوان یکی از اتفاقات نادر محسوب می شود.

ابراهیم نوروزی با اشاره به مطلب فوق به خبرنگار ما گفت: بسیاری از عکاسان به نام ایران و جهان در این رویداد مهم عکاسی شرکت کرده بودند وقتی برنده شدنم را شنیدم خیلی خوشحال شدم چون کمتر کسی از ایران توانسته این جایزه را از آن خود کند.

وی در مورد اثری که به بخش مسابقه عکس مطبوعاتی جهان بنیاد ورلد پرس فوتو 2012 (World Press Photo 2012) ارسال کرده، گفت: یک مجموعه شامل 12 عکس با عنوان "اعدام" به بخش مسائل معاصر (Contemporary Issues) ارسال کردم که جایزه دوم این بخش را به دست آوردم.

این عکاس مطبوعاتی درباره این مجموعه عکس گفت: این مجموعه عکس شامل عکسهای اعدام مهدی فرجی معروف به “راننده ارابه مرگ” با اتهام تجاوز و قتل ۵ زن در قزوین و همچنین اعدام متجاوزان در خمینی شهر است. در ذیل این مجموعه عکس توضیح داده بودم که اعدام در ایران در ملاعام جنبه بازدارندگی دارد و جزو مسایل فقهی ما محسوب می‌شود.

وی با اشاره به این که فکر می‌کنم سومین نفرم که در عکاسی ایران این جایزه را به دست آورده‌ام، گفت: با این جایزه انگیزه بیشتری برای کار در عرصه عکاسی مطبوعاتی پیدا می‌کنم و قدم‌های جدی‌تر و بهتری را برمی‌دارم.

در این مسابقه عکاسی، تعداد دیگری از عکاسان ایرانی همچون مجید سعیدی، مرتضی نیکوبذل، حسین فاطمی، وحید سالمی، سجاد صفری و ... شرکت کرده بودند که امسال جایزه دوم این مسابقه عکاسی جهانی به ابراهیم نوروزی عکاس جوان ایرانی رسید.

برگزیدگان برترین عکسهای مطبوعاتی جهان از سوی بنیاد ورلدپرس فوتو در آمستردام با رقابت ۵۲۴۷ عکاس از ۱۲۴ کشور و با ۱۰۱هزار و 254 قطعه عکس در اعلام شدند که به عنوان بزرگترین رویداد عکس مطبوعاتی جهان محسوب می شود.

جایزه بهترین عکس مطبوعات جهان در سال ۲۰۱۲ به عکسی از ساموئل آراندا (Samuel Aranda) رسید که مربوط به درگیریها و اعتراضات در یمن بود.
به گفته هیات داوران عکس زن محجبه ای که یک مرد زخمی را آرام می کند جنبه های متعدد اعتراضات “بهار عربی” که سال گذشته در خاورمیانه اتفاق افتاد را نمایش می دهد. این عکس در یک بیمارستان صحرایی در داخل مسجدی در صنعا عکاسی شده است.

ساموئل آراندا عکاس این عکس نزدیک به ۳ ماه را در یمن گذراند و همینک نیز درحال برنامه ریزی برای بازگشت به یمن در هفته های آینده است تا از انتخابات یمن برای نیویورک تایمز عکاسی کند. عکس آراندا جایزه بهترین تک عکس در بخش “مردم در خبرها” را نیز بدست آورده است و او جایزه ای به مبلغ ده هزار یورو را در مراسم پایانی دریافت خواهد کرد.

ورلدپرس فوتو یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی در آمستردام هلند است. این بنیاد در سال ۱۹۵۵ بنیان نهاده شد و بخاطر برگزاری جایزه معتبر و مطرح “عکس مطبوعاتی سال جهان” شناخته شده است. امسال نیز این بنیاد در بخشهای خبر لحظه‌ای، خبرعمومی، مردم در خبر، ورزشی، مسائل معاصر، زندگی روزمره، پرتره، هنر و تفریحات و طبیعت با انتخابات برترینها در دو قسمت تک عکس و مجموعه عکس، برترین عکسهای سال ۲۰۱۲ را معرفی کرده است.
 
 
 
ساموئل آراندا ـ یمن
 
 

 

تبلیغات