خبرها | هنرهای تجسمی
 
بیش از 50 هنرمند در سی و ششمین جشنواره هنر محیطی ایران شرکت کرده‌اند
 
 
 
تاریخ: 8 اسفند
منبع: ایلنا

سی و ششمین جشنواره هنرهای محیطی که تا نوروز ۹۱ در هنرمندسرای جزیره هرمز ادامه خواهد داشت، تا کنون میزبان بیش از ۵۰ هنرمند ایرانی و خارجی بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، هنرمند سرا و مرکز بین‌المللی هنرهای محیطی پردیس در جزیره هرمز میزبان سی و ششمین جشنواره هنرهای محیطی ایران است که در هفته جاری ۱۵ مجسمه‌ساز و هنرمند محیطی به آفرینش هنری پرداختند.

جشنواره سال جاری شامل بخش‌های متنموعی است. کارگاه‌های آن را در بین روزهای ۲۸ دی الی ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۰ برگزار شد و بیش از ۵۰ هنرمند در برنامه‌های آن شرکت کردند.

در طول سال استادان بسیاری در برنامه‌های هنرمند سرا شرکت کرده و آثار هنری خود را در طبیعت و محیط عمومی جزیره اجرا کردند. در هفته جاری نیز ۱۵ مجسمه ساز و هنرمند محیطی در هنرمند سرا ساکن و در طبیعت هرمز آثار هنری خودشان را ارائه می‌دهند. برنامه‌های مرکز تا نوروز سال ۱۳۹۱ ادامه خواهد داشت.

هنرمند سرا و مرکز بین المللی هنرهای محیطی پردیس در جزیره هرمز خانه احمد نادعلیان، هنرمند محیطی شناخته شده در عرصه‌های بین المللی است. هنرمند سرا یک موزه دائمی هنرهای محیطی را در خود گنجانده است. هر سال هنرمندان بومی و بین‌المللی در داخل و محله اطراف هنرمندسرا آثار خودشان را ارائه می‌دهند. تمامی دیوارهای بنا و محله اطراف را هنرمندان ایرانی و بین المللی را با خاک‌های رنگی هرمز نقاشی کرده‌اند.

هنرمند سرای پردیس هرمز در بهمن ماه ۱۳۸۸ همزمان با بیست و پنجمین جشنواره هنر محیطی افتتاح شد. این مرکز وابسته به هنرمند سرای پردیس پلور است. در این جشنواره هنرمندان با استفاده از خاکهای رنگی جزیره هرمز سر در ورودی، حیاط، حال مرکزی و مسیر کوچه‌های منتهی به بازار نقاشی کردند که برای ساختن رنگ از خاک‌های رنگی هرمز از فن آوری نانو نیز بهره گرفته شد.

هنرمند سرا و بناهای وابسته به آن در حال حاضر محل اسکان هنرمندان و دوستداران هنر است. هنرمندان خصوصا هنرمندان محیطی، نقاشان، عکاسان، فیلم سازان، نویسندگان و شعرا می‌توانند به همراه خانواده خود پس از ارسال پرسشنامه و ثبت نام در هنرمندسرا ساکن شوند.

یکی از اتفاقات جالبی که در هنرمند سرا و بناهای وابسته به آن می‌افتد این است که به زنان بومی هرمز آموزش می‌دهند تا با خاکهای رنگی هرمز نقاشی کنند حاصل این آموزش‌ها را نیز گردشگران خریداری می‌کنند.


 

تبلیغات