خبرها | اعلانات
 
درگذشت سیما کوبان، روانش شاد
 
 
تاریخ: 14 خرداد 
منبع: طاووس
 
خبردار شدیم یکی از همکاران گرانقدر ما در گذشته، دکتر سیما کوبان به دنبال یک بیماری طولانی امروز 15 خرداد 1391 در پاریس رخت از این جهان فروبست. با تمامی خویشان و دوستان و هنرمندان و هنردوستان این مرزوبوم درگذشت او را به اندوه می نشینیم.
طاووس

 
زندگی‌نامه
سیما کوبان، نقاش، مجسمه‌ساز، استاد دانشگاه، نویسنده، مترجم، ناشر، منقد و پژوهنده در سال 1318 در تهران به دنیا آمد. خانواده پدری‌اش اهل کاشان و از طرف مادری اهل تهران بودند. پس از گرفتن دیپلم به بروکسل رفت و در دانشکده سلطنتی هنرهای زیبای آن شهر به تحصیل در رشته طراحی، حکاکی، مجسمه‌سازی و نقاشی (1337-1343) و پس از آن به فراگیری دیوارنگاری (فرسک) و سفال‌گیری در دانشکده هنرهای زیبای پاریس (بوزار) پرداخت و سرانجام در سال 1354 دکترای خود را از دانشگاه پاریس در رشته جامعه‌شناسی گرفت. پس از بازگشت به ایران به آموزش در دانشکده هنرهای زیبا و هنرهای تزئینی دانشگاه تهران پرداخت (1342-1344). از سال 1354 تا 1357 رئیس بخش هنرهای حجمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود.

سیما کوبان گذشته از آموزش در دانشکده هنرهای زیبا، در زمینه‌ی هنر و معماری در ایران پژوهشهایی انجام داده است. او نخستین ناشر زن و بنیانگذار انتشارات دماوند در سال 1360 است. سیما کوبان یکی از امضاکنندگان متن "ما نویسنده‌ایم" نیز بوده است. انتشارات دماوند در سال 1364 تعطیل شد و سیما کوبان به فرانسه رفت، در استراسبورگ مآوا گزید و تا آخرین روزهای زندگی خود در همان شهر ماند.

از سیما کوبان مقالات و پژوهشهای در رشته هنرهای دیدنی به چاپ رسیده است. از جمله کتابهای او عبارتند از: کتاب تهران (انتشارات روشنگران) طهران قدیم (همراه با عده‌ای دیگر از نویسندگان و شاعران، انتشارات روشنگران و مطالعات زنان)، کتاب چراغ، تجربه‌‌ای برای احیای گلیم سنتی ایران (مجله کلک، 1371)، در اندیشه دکتر آدمیت: آن درخت برومند، (بخارا 1387)، تحریف تاریخی به بهانه تحول تصویر انسان (بخارا 1378)، نگاهی به نقوش سفالی ایران (هنر و مردم 1345) رد پای فرهنگ و تمدن مصر باستان در داستان سمعک عیار از جمله مقاله‌های به چاپ رسیده سیما کوبان است.


 

تبلیغات