خبرها | ميراث فرهنگی
 
انتقال"انسان بالدار"به موزه یا مکانی امن
 
 
 
تاریخ: 22 مرداد
منبع: ایسنا و Tehran Times

مدير بنياد پژوهشي پارسه ـ پاسارگاد خبر از انتقال "انسان بالدار" مجموعه پاسارگاد به موزه یا مکانی امن و جایگزین شدن  این نقش سنگی نفیس با مدل بدلی مولاژ شده آن داد.

محمدحسن طالبيان در این باره گفت:استخراج سنگ براي ساخت مولاژ سنگ‌نگاره‌ي انسان بالدار از معدن اصلي، در حال بررسي است.

چندي پيش خبرهايي درباره‌‌ي محو شدن تدريجي تصوير سنگ‌نگاره‌ي انسان بالدار در مجموعه‌ي ثبت جهاني پاسارگاد و ضرورت ساخت هرچه سريع‌تر مولاژ اين اثر منتشر شد. در اين‌باره، محمدحسن طالبيان از انجام مذاکره براي انتخاب هنرمند با هدف ساخت مولاژ اين سنگ‌نگاره خبر داد.

مدير بنياد پژوهشي پارسه ـ پاسارگاد توضيح داد: پيمانکاري که براي اين کار در نظر گرفته شده، معتقد است بايد از سنگ اصلي اثر براي ساخت مولاژ استفاده شود. به همين دليل، موضوع در دست بررسي است.

وی افزود:‌ ما دو گزينه براي ساخت مولاژ داريم؛ يکي استفاده از سنگ مشابه و ديگري برداشت سنگ از کوهي که سنگ اصلي را دارد؛ اما نکته‌ي مهم اين است که دو معدني که در جنوب پاسارگاد هستند، به‌دليل قرار گرفتن در حريم منظري اين مجموعه‌ي تاريخي فقط براي اقدامات حفاظتي و مرمتي قابل استخراج هستند و ما اکنون بايد شرايط استخراج سنگ از کوه را به اندازه‌ي مولاژ انسان بالدار بررسي کنيم.

چندي پيش يک فعال حوزه‌ي ميراث فرهنگي پس بازديدي که از پاسارگاد داشت، اطلاع داد که نقش‌برجسته‌ي انسان بالدار به‌تدريج در حال از بين رفتن و محو شدن است، به‌طوري که حتا از نزديک هم نمي‌توان اجزاي آن را به‌درستي تشخيص داد.

در اين‌باره، عليرضا بهرمان - کارشناس مرمت آثار سنگي - نيز گفت: مقايسه‌ي عکس‌ها و طرح‌هاي قديمي و جديدي که ازنقش‌برجسته‌ي انسان بالدار موجود است، نشان مي‌دهد اين اثر فرآيند فرسايشي بالايي دارد. يکي از روش‌ها براي متوقف کردن اين فرآيند و نجات اثر، حفاظت از آن در محل فعلي با روش‌هاي مختلف حفاظتي است؛ ولي تجربه نشان داده است که اين راهکار خيلي مطمئن نيست، زيرا مواد استحکام‌بخشي که استفاده مي‌شوند راهکار قطعي نيستند. به همين دليل، شايد يکي از راه‌هاي قابل قبول اين باشد که مولاژي از اثر تهيه شود و آن را در محوطه قرار دهيم. سپس اصل اثر را به موزه يا يک مکان امن انتقال دهيم تا شرايط حفاظتي بهتري داشته باشد.


 

تبلیغات