خبرها | موسيقی
 
درخشش گروه رقص محلی آیلان در جشنواره موسیقی مردمی بلغارستان

 

تاریخ: ۱۳ شهریور
 
به گفته‌ی توحید حاج‌بابایی این رویداد که از سوی شاخه‌ی آگادمی موسیقی مردمی دنیا در بلغارستان سازمان یافته بود از ۱۸ تا ۲۸ اوت ۲۰۱۶ برگزار شد.

در این جشنواره ۱۲۰۰ موسیقیدان؛ آوازه‌خوان و هنرمند برای عنوان قهرمانی دنیا و دیگر جایزه‌های این فستویوال در شهرهای مختلف بلغارستان با هم به رقابت برخواستند

گروه رقص آیلان در ۱۳۸۸با هدف معرفی فرهنگ منطقه‌ی شمال باختری آذربایجان در کل و رقص سنتی و مردمی این منطقه به ویژه به سرپرستی حاج‌بابابی بنیان گذاشته شده و با وجودی که گرو‌های رقص معمولا از جوانان تشکیل می‌شوند اما این‌بار کودکان و سالمندان هم در آن شرکت داشتند.

این گروه که پیش از این جایزه‌ی هفدهمین جشنواره تئاتر سنتی و آیینی را که از ۲۳ اوت تا اول سپتامبر ۲۰۱۵ برگزار شد از آن خود کرده بود در نیمه دوم سپتامبر هم در یازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان کردستان شرکت می‌کند.
 
گروه کودکان آیلان که از ده کودک ۸ تا ۱۰ ساله تشکیل شده بود چهار اجرا داشتند که هر چهار اجرا مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

به گفته‌ی حاج‌بابایی در گفت‌وگو با ایران دیلی رقص محلی و مردمی یکی از کهن‌ترین گونه‌های رقص است که آیین‌ها و مراسم سنتی ایرانی نواحی مختلف جغزافیایی ایران را به نمایش می‌گذارد.

پژوهشگران بر این باورند که ردیابی سرچشمه‌ی دقیق رقص مردمی دشوار است. گروهی از باستان‌شناسان معتقدند که رقص بخش مهمی از فرهنگ مردمان ابتدایی بوده که احساسات آنها را با حرکات فیزیکی بیان می‌کرده است.

رقص‌های آذربایجانی؛ کردی؛ سیستانی؛‌بلوچی؛ مازندرانی؛ ترکمنی؛ گلیلکیِ عربی؛ خوزستانی و لری نمونه‌‌هایی از رقص‌های مردمی ایرانی است.

جشنواره قهرمانی دنیا «موسیقی مردمی دنیا ۲۰۱۶» از لحاظ سنت‌ها و باورهای شفاهی و مردمی یکی از جشنوراه‌های پیشرو در دنیاست که هر ساله در بلغارستان برگزار می‌شود و از سراسر هنرمندان دنیا دعوت می‌شود تا سنت‌های خود را در آن به نمایش بگذاریند.

گروه‌های موسیقی مردمی ایران؛ روسیه؛ بوسنی و گورجستان در روز پایانی جشنواره جایزه‌های خود را دریافت کردند.

منبع: طاووس

 
 

 

تبلیغات