خبرها | معماری
 
سخنرانی ویلی مولر در باره‌ی‌ ‌الگونگاره‌های تازه شهری در تهران

 

تاریخ: ۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۵

به دعوت کانون معماران معاصر؛ ویلی مولر معمار پرآوازه‌ی آرژانتینی ساکن بارسلون در تاریخ ۱۵ بهمن در باره‌ی «الگونگاره‌ی شهری پیشِ رو» را در پژوهشکده‌ی فرهنگ و هنر سخنرانی می‌کند.

ویلی مولر معمار آرژانتینی‌الاصل اسپانیایی، فارغ‌التحصیل مقطع دکترا و از موسسین مدرسه‌ی معماری «یَک» اسپانیا است. در کنار جوایز متعددی که دفتر معماری‌اش در مسابقات معماری بین‌المللی و پروژه‌های اجرا شده از آن خود کرده است، در پروژه‌های تالیفی و پژوهشی متعددی همکاری داشته است.

وی در مقدمه‌ی خود از شرح این سخنرانی اشاره می‌کند: « الگونگاره شهری: به سوی شهرنشینی حداکثری؟ در دهه‌ی نخست از قرن ۲۱، ما شاهد یکی از منحصر به‌ فردترین رویداد‌های جمعیتی سده‌های اخیر بوده‌ایم: برای اولین بار در تاریخ، مردمان بیشتری در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند تا در مناطق روستایی.»

در نتیجه از یک سو، رشد تصاعدی (exponential growth) جمعیت‌های‌ بسیاری از کلان‌شهرها دارد به ‌ پیچیدگی اجتماعی بی‌سابقه‌ای می‌رسد و از سوی دیگر، محیط جغرافیایی‌ای که جوامع را در آن مستقر شده‌اند، بیشتر مورد مصالحه قرار می‌گیرند؛ ناامن‌ةر می‌شوند و در معرض خطر قرار می‌گیرند.

مولر با اشاره به لاگوس، مانیل، ریو، هنگ‌کنگ، بمبئی و توکیو به عنوان شهرهایی که با گونه‌ی ناشناخته‌ای از پیچیدگی شهری مدیریت می‌شوند می‌گوید: «ما با وضعیت‌های نهایی کهنگی و تغییر الگونگاره‌ها هستیم که در آن شیوه‌های کلاسیک موفقیت دیگر به اندازه‌ی کافی سودمند نیستند.
با انتقال این نمود و انعکاس به حیطه‌ی شهرسازی، پرواضح است که اغلب شهرهای معاصر، بسیاری از این ناهنجاری‌ها را در خود انباشته‌اند، که از کمبود هماهنگ‌سازی میان ابزار شهری معاصر با معضلات شهری معاصر برآمده است.»

این سخنرانی در تاریخ ۵ بهمن، ساعت ۱۸ در سالن کنفرانس پژوهشکده‌ی فرهنگ و هنر واقع در خیابان انقلاب برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وبگاه www.archca.comمراجعه کنند.

منبع: آفتاب

 

 

تبلیغات