خبرها | هنرهای تجسمی
 
نقاشی دیواری "رزم رستم و افراسیاب" در میدان فردوسی
 


تاریخ: ۱ خردادماه ۱۳۹۶


عباس برزگر گنجی هنرمند نقاش اثر "رزم نخست رستم و افراسیاب" از آثار نگارگری شاهنامه شاه طهماسبی را به مناسبت سالروز بزرگداشت فردوسی در ۷۰۰ متر مربع در میدان فردوسی اجرا کرد.


از دید گنجی نقاشی "رزم نخست رستم و افراسیاب" یک کار استثنایی و غیر عادی است که حتی در سطح کشور هم به ندرت نظیر آن دیده میشود زیرا کار با رنگ روغن ماشین اجرا شده و در جایگاهی قرار دارد که عموماً گردشگران خارجی را جذب خود میکند.


«به نظر من کار هنری در هر سطح و جایگاهی روی اقشار مختلف جامعه تاثیرگذار است کما اینکه یک کودک هم نسبت به یک اثر هنری خوب واکنش مثبت نشان میدهد و کیفیت کار را به نحوی درک میکند لذا اجرای چنین کارهایی در سطح شهر برای عموم مردم مناسب است.


لذت بردن از کار هنری الزاماً نیازمند داشتن سواد بصری آنچنانی نیست زیرا حتی اگر افراد نتوانند با مفهوم درونی کار ارتباط برقرار کنند فرم و رنگهای کار با آنان ارتباط برقرار میکند و مخاطبان از دیدن اثر لذت میبرند برای همین اجرای چنین کارهایی از نگاه من بسیار بهتر از وجود دیوارهای سیمانی و سرد در سطح شهر است


اثر  "رزم نخست رستم و افراسیاب" ترکیبی از نوشتار و تصویر مرسوم در نگارگری و کتاب آرایی اصیل است که در مساحتی بالغ بر ۷۰۰ متر مربع در حاشیه شمال غرب میدان فردوسی توسط سازمان زیباسازی شهر تهران به اجرا درآمده است.


منبع: طاووس

 

 

تبلیغات