خبرها | اعلانات
 
کویری در زمستان
کویری در زمستان

 به قلم: مریم محمدزاده

این بار زمستان همان زمستان قبلی نبود،

قرار بود حال و هوایش گرمتر و آفتابی‌تر از روزهای قبل باشد حتی به اندازه یک هفته، از ۲۴ الی ۳۱ خرداد.

این بار کویر، درست در همان حالتی که شن هایش به آبیِ آسمان پاشید به مهمانی زمستان آمده است.

گالری زمستان خانه هنرمندان در طول هفته جاری، میزبان آثار هنری منیژه میرعمادی، نقاش، بنیان گذار «نشر هنر ایران» و خالق اولین نشریه دو زبانه با عنوان « طاووس» است.

در بین آثار ارایه شده در زمستان رنگ روغن های « فیروزه ای در کویر»، مرغ دریایی و آثار چاپ، طراحی و پاستیل دیده می شود.

گستره زمان و جغرافیا در زمستان فریاد می زند، آثاری از ۱۳۴۰ تا ۱۳۷۲، از آمریکا تا ایران.

آثار میرعمادی زنده اند؛ کار سه لته ای مرغ دریایی را جدا از هم نمی بینی زیرا هر لحظه مرغی از لته ای به لته دیگر در حال عبور است.

حرف های یک استاد نقاشی در کنار یکی از این آثار کویری توجه جلب می کند؛ او می‌گوید که چرا با سابقه ۵۰ ساله خود، این هنرمند را نمی شناخته است و اظهار تاسفش را مدام به لب می آورد. نه تنها او بلکه هنرمندان زیادی اظهار بی اطلاعی از وجود چنین فردی می کنند.

در واقع خیلی ها طاووس را می شناسند ولی خالقش را بسیار کم.

یاد خاطرات دوستان و آشنایان این هنرمند در ذهن تداعی می شود که یکی از بزرگترین دغدغه های وی، زنده نگهداشتن یاد هنرمندان، ممانعت از فراموشی آنان و تلاش برای شناساندن آنها به نسل جوان هنرجو بوده است؛ چنانچه در این راه کتابها به چاپ رسانده و فصلنامه ها نشر داده است.
 
 
 
 
 
آیدین آغداشلو: میرعمادی از خادمین فرهنگ و هنر معاصر ایران بود که مثل هر خادم دیگری در این حوزه، بدون هیچ مزدی کار کرد و اندوخته نابی برای ما به‌جا گذاشت.
  
 
 
بیژن جناب: میرعمادی کارهای ارزشمندی در حوزه فرهنگ و هنر ایران انجام داد اما ما هیچ‌گاه به اندازه کارهای او، قدر دان زحماتش نبودیم.
 
 

 
   
 محمودرضا بهمن‌پور: نخستین سنگ بنای نشر هنر معاصر را میرعمادی گذاشت. / میرعمادی با فعالیت‌های خود دانش ما را نسبت به هنر معاصر افزایش داد.
 
 
 
جمشید ناصری (همسر منیژه میرعمادی): تلاش کردم که هیچ وقت مزاحم منیژه نشوم تا او به کارها و ایده‌های خود برسد.

 

 

تبلیغات